Junona

Historia Bielizny – początki

Kwiecień 15, 2015 / Świat bielizny / 0

Biblijna Ewa zakryła się listkiem figowym, w starożytności przepasano o biodra tkaninami, noszono gorsety i zdobione pasy. Moda odchodziła i wracała – raz przykrywano kobiece kształty, a innymi razy podkreślano je i eksponowano. Cofnijmy się kilka tysięcy lat wstecz, by dowiedzieć się, jaką bielizną starożytne kobiety kusiły mężczyzn, gdzie powstał pierwszy biustonosz i co nosiła mityczna Afrodyta.

Jedne z najstarszych wzmianek o bieliźnie sięgają trzech tysięcy lat przed naszą erą, jednak tamtejsze zwyczaje bardzo różniły się od współczesnych. Zanim powstały pierwsze majtki, Egipcjanki nosiły lniane przepaski na biodrach. Niewolnice nie zakrywały biustów, z kolei lepiej usytuowane kobiety przysłaniały ciała i zakładały zwiewne, szykowne tuniki.

nakht6
 

Snake_Goddess_-_Heraklion_Achaeological_Museum_retouched

Tysiąc lat później, w starożytnym Rzymie i Grecji, kobiety kusiły mężczyzn za pomocą pasa zwanego zona. Najczęściej wykonywano go ze skóry węża i ozdabiano drogimi klejnotami. Pas, noszony pod ubraniem, podkreślał kobiecą figurę i przyciągał pożądliwy wzrok płci przeciwnej.

Pierwszych gorsetów możemy doszukać się w starożytnej Krecie. Nazywały się cestus. Można je porównać do dzisiejszych gorsetów wykończonych biustonoszem typu peak-a-boo, czyli tak naprawdę samą fiszbiną, która – niczym rusztowanie – podtrzymuje piersi. Gorsety cestus sięgały od bioder po biust i były ówczesną fantazją wielu mężczyzn. Bogato zdobione i podkreślające kobiecą talię, świetnie kształtowały sylwetkę tak, by prezentowała się idealnie pod zwiewną tuniką… lub zupełnie pomijano wierzchnie okrycie.

Sam Homer w Iliadzie wspomina pas cestus Afrodyty. Miał doprowadzał mężczyzn do szaleństwa.

Pierwowzoru biustonosza możemy doszukać się w starożytnej Grecji. Greczynki chcące uprawiać sport obwiązywały biust przepaskami. Przepaski służyły nie tylko wygodzie. Miały również spłaszczać piersi tak, by kobiety bardziej przypominały mężczyzn.

grecja2

W starożytności kobiety w zależności od kultury, statusu materialnego i możliwości, starały się zakryć lub wyeksponować swoje ciało. Bielizna – choć tak różna od tej, którą nosimy dziś – była ważnym elementem ich garderoby. Od lnianych przepasek i prowizorycznych biustonoszy daleka droga do wymyślnych gorsetów i kolorowych bikini. Zapraszamy niebawem na kolejną podróż wstecz!


Dodaj komentarz